Santa-Telemed„PAŽANGIOS TELEMEDICINOS PASLAUGOS“ INFORMACINĖS SISTEMOS KŪRIMO IR DIEGIMO PASLAUGOS (SANTA-TELEMEDICINA) (2014-05-06 – 2015-08-31)

Santa-tele 2Telemedicina – medicininių paslaugų teikimas nuotoliniu būdu – plačiai taikoma praktika pasaulyje siekiant gerinti kokybiškų medicininių paslaugų prieinamumą.

Telemedicinos priemonės yra naudojamos gauti konsultacijas tarp dviejų nutolusių medicinos institucijų, pavyzdžiui, periferijoje esanti ligoninė elektroninėmis priemonėmis konsultuojasi su didelio medicinos centro specialistais dėl sudėtingesnių pacientų atvejų.

Projekto įgyvendinimo metu bus sukurtos techninės galimybės Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikoms (VULSK) priimti viešojo ir privataus sektoriaus subjektų (privačių ir viešųjų SPĮ) siunčiamus vaizdus, signalus ir tekstinę informaciją, juos apdoroti ir pateikti gydytojams specialistams, kurie, naudojant pažangią telemedicinos platformą, suteiktų telekonsultacijų paslaugas. Projekto metu bus sukurtos bendradarbiavimo lygio telemedicinos elektroninės paslaugos. Visoje Lietuvoje esantys gydytojai, neišeidami iš savo kabineto, galės nuotoliniu būdu pasikonsultuoti su Santariškių klinikų specialistais ir suteikti aukštesnio – antrinio ir tretinio lygio paslaugas pacientams.

„Įgyvendindami projektą sukursime telemedicinos informacinę sistemą, kuri leis Santariškių klinikoms priimti kitų medicinos įstaigų siunčiamus vaizdus, tekstus ir kitą informaciją. Matydami šiuos duomenis, Santariškių klinikų specialistai galės patarti Vilniaus krašto medicinos klasterio kolegoms ir kitoms Lietuvos gydymo įstaigoms. Nuotolinės konsultacijos sutaupys specialistų laiko, leis lengviau ir greičiau diagnozuoti ligas, o ir pacientui nereikės važiuoti iš savo miestelio į Santariškių klinikas vien dėl konsultacijos. Be abejo, bus ir tokių atvejų, kuomet pacientas turės atvykti į Santariškių klinikas arba mūsų specialistams teks važiuoti į kurią nors gydymo įstaigą, tačiau labai tikimės, jog tokių poreikių vis mažės”, – sakė VUL Santariškių klinikų vadovas prof. Kęstutis Strupas.

„Nuotolinės medicinos paslaugos garantuotų, kad pacientas, nesvarbu kokioje atokioje vietovėje begyventų, gaus kvalifikuotą pagalbą neišeidamas iš gydytojo kabineto. Pagerės teikiamų medicininių paslaugų kokybė, padidės sveikatos priežiūros sistemos našumas, bus optimizuoti medicininių paslaugų teikimo kaštai, efektyviai išnaudojami ištekliai”, – projekto privalumus vardijo VUL Santariškių klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis.

Telemedicinos projekto vadovo Mindaugo Butkaus teigimu, nuotolinis stebėjimas gali pagerinti lėtinėmis ligomis sergančių pacientų gyvenimo kokybę ir sutrumpinti gydymo ligoninėje laiką, laukiančiųjų sąrašus. Kartu sumažėtų ir mirtingumas nuo lėtinių ligų. Dėl galimybės specialistams elektroninėje erdvėje keistis informacija, duomenimis ir patirtimi, konsultacijos taps profesionalesnėmis ir išsamesnėmis, didės gydytojų kompetencija.

„Paslaugų perkėlimui į elektroninę erdvę yra susidariusi palanki socialinė ir technologinė situacija – gyventojai palankiai žiūri į paslaugas teikiamas internetu, yra tam technologiškai pasirengę, o ateities tendencijos rodo, kad vis daugiau gyventojų ir verslo subjektų teigiamai vertins įstaigas, teikiančias paslaugas elektroniniu būdu. Ne veltui telemedicina yra ir strateginė Sveikatos apsaugos ministerijos veiklos sritis”, – teigė M. Butkus.